środa, 11 marca 2015

Veletržní palác


Kolejnym przystankiem na naszej trasie może być pałac Targowy (Veletržní palác) (Dukelských hrdinů 47), do którego można dojść pieszo z Letnej lub dojechać tramwajem nr 12 do przystanku Veletržní palác.

Po drodze miniemy (przy Strossmayerovo nám.) neogotycki kościół św. Antoniego z Padwy (kostel sv. Antonína z Padovy) z lat 1908-1914, którego fasada przypomina staromiejski kościół Tyński.

Budynek pałacu, czytamy na stronie galerii, to klejnot czeskiej architektury funkcjonalizmu. Wzniesiony w latach 1925-1928 według projektu Oldřicha Tyla i Josefa Fuchsa służył jako miejsce wystaw podczas różnego rodzaju targów – był to największy tego typu obiekt na świecie – 110x60 metrów, osiem kondygnacji, ogromne hale, kino, kawiarnie. Podczas drugiej wojny w historii pałacu zapisał się niechlubny epizod – wewnątrz gromadzono Żydów przed wywózką do obozu koncentracyjnego w Terezínie. Po wojnie obiekt stracił na znaczeniu, największe imprezy targowe przeniesiono z Pragi do Brna. W budynku umieszczono instytucje administracyjne. W 1974 roku pałac strawił pożar. Proces odbudowy trwał ponad dwadzieścia lat. Od 1995 roku budynek należy do Galerii Narodowej. W interesującym wnętrzu, na obszarze 13500 metrów kwadratowych, na pięciu kondygnacjach, zgromadzono 2000 eksponatów o wyjątkowej wartości artystycznej. W kolekcji wśród przeróżnych dzieł mniej lub bardziej nam znanych artystów XIX, XX i XXI wieku, bez trudu rozpoznamy charakterystyczne obrazy Pabla Picassa, Vincenta van Gogha, Gustava Klimta, Augusta Renoira, Edvarda Muncha. Oprócz stałej ekspozycji w pałacu organizowane są również wystawy czasowe.

Informacje praktyczne:
Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
www.ngprague.cz/objekt-detail/veletrzni-palac
Czynne:
codziennie (poza poniedziałkiem) 10.00-18.00
Bilety:
Dorośli/Ulgowy/Rodzinny 200 Kč/100 Kč/250 Kč















kościół św. Antoniego z Padwy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz