czwartek, 15 stycznia 2015

klasztor Benedyktynów w Břevnovie


Klasztor Benedyktynów w Břevnovie (Břevnovský klášter/Benediktinské arciopatství v Břevnově) (Markétská 28/1, Praha 6) został założony w 993 roku przez biskupa Pragi św. Wojciecha i księcia Bolesława II Pobożnego w miejscu, gdzie według legendy, spotkali się na polowaniu. Był to pierwszy męski klasztor na terytorium Czech. W XI wieku wzniesiono kamienny kościółek, poddany następnie gotyckiej przebudowie. Zawieruchy historyczne, w tym wojny husyckie, wielokrotnie pustoszyły majątek benedyktynów. Obecny kształt nadano klasztorowi w czasie przebudowy barokowej w pierwszej połowie XVIII wieku przy udziale wybitnych artystów: Kryštofa i Kiliána Ignáca Dientzenhoferów, Petra Brandla, Karela Josefa Hiernlego. W latach 50-tych XX wieku komunistyczne władze skonfiskowały klasztor zakonowi, a w budynkach umieszczono urządzenia zagłuszające radio Wolna Europa. Po upadku komunizmu w 1990 roku całkowicie zrujnowane włości wróciły do rąk benedyktynów. Dziś, po latach odbudowy, teren jest dostępny dla publiczności.


Na straży barokowa brama Kiliána Ignáca Dienzenhofera z 1740 roku, ze spoglądającym z góry św. Benedyktem dłuta Karla Josefa Hiernla. Niżej wśród aniołów widnieje herb klasztoru. 




Na dziedzińcu, bliżej kościoła po lewej stronie pomnik św. Jana Nepomucena tego samego rzeźbiarza.




Sercem klasztoru jest przepiękna bazylika św. Małgorzaty z Antiochii (bazilika svaté Markéty Antiochijské), poświęcona dziewicy i męczennicy z III wieku, kościół parafialny klasztoru břevnovskiego wzniesiony z inicjatywy opata Otmara Daniela Zinkeho – dzieło Dientzenhoferów z początku XVIII stulecia. Wysoko na fasadzie rzeźby Matěja Václava Jäckela: od strony zachodniej założyciele klasztoru św. Wojciech i Bolesław II Pobożny, od południowej (po obu stronach zegara) założyciel zakonu św. Benedykt z Nursji i jeden z patronów zakonu św. Otmar. W fasadę południową wmurowano kopię płyty nagrobnej błogosławionego Vintířa (Günthera) (955-1045), niemieckiego mnicha benedyktyńskiego (oryginalna płyta z XIV wieku wewnątrz świątyni).

W prezbiterium w ołtarzu po prawej stronie przechowywane jest ramię patronki kościoła. W krypcie – pozostałości romańskiej świątyni z XI wieku.



Oryginalne ołtarze boczne namalował (!) Jan Ignác Pešina, malowidła imitujące rzeźby dwunastu apostołów są dziełem Augustina Hübnera (XIX wiek). W ołtarzach umieszczono płótna Petra Brandla, posągi wykonał Jäckel. Freski w sklepieniu nawy z lat 1719-1721 wyszły spod pędzla Jana Jakuba Stevensa ze Steinfelsu. Przedstawiają benedyktyńskich świętych, św. Małgorzatę i patronów czeskich.

W klasztorze (dostępnym dla zwiedzających) do obejrzenia interesujące wnętrza, których zaletą są freski – najpiękniejsze zdobią salę poświęconą Marii Teresie z okazji jej koronacji (Tereziánský sál). Jak mówią źródła, Maria Teresa nigdy nie skorzystała z zaproszenia do klasztoru. Inne ciekawe pomieszczenie to pełen egzotycznych malowideł Salon Chiński (Čínský salón). Czas zwiedzania klasztornych wnętrz to około 90 minut.

Na terenie klasztoru jest Hotel Adalbert (Ekologický hotel Adalbert ), restauracja Klášterní šenk i browar klasztorny św. Wojciecha (Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha).

letni pawilon



Wokół budynków rozciąga się ogród (zahrada břevnovského kláštera/Markétská zahrada). W ogrodzie niewielki letni pawilon (zahradní pavilon Vojtěška) z lat 1747-1752 K. I. Dientzenhofera. W środku pawilonu źródło potoku Brusnice.

Do początku XVIII wieku na tym terenie były pola uprawne, winnice, a później sad. W dawnej oranżerii (Dientzenhofera), będącej jeszcze kilka lat temu zupełną ruiną, mieści się Galeria Sztuki. Przed budynkiem oczko wodne z fontanną.

W pobliżu klasztoru, od strony zachodniej rozciąga się założony w 1739 roku cmentarz (Břevnovský hřbitov).





Informacje praktyczne:

Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty
Markétská 28/1
www.brevnov.cz
Czynne:
wstęp do ogrodów klasztornych: codziennie 6.45-20.00, wstęp wolny
zwiedzanie klasztoru z przewodnikiem w jęz. czeskim:
(sezon letni) sobota, niedziela 10.00, 14.00, 16.00
(sezon zimowy) sobota, niedziela 10.00, 14.00
Ceny biletów: Dorośli/Ulgowy 80 Kč/50 Kč

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz