niedziela, 1 kwietnia 2012

Rynek Staromiejski - kościół św. Mikołaja

kościół św. Mikołaja

W północno-zachodniej części Rynku Staromiejskiego, między Placykiem Franza Kafki i ul Paryską, stoi Kościół św. Mikołaja (Kostel sv. Mikulaše).
Jego obecny kształt jest efektem realizacji projektu Kiliana Ignaza Dientzenhoffera. W latach 1732-1735 zmienił się w barokowy cukierek, który zajął miejsce dawnej XIII-wiecznej gotyckiej świątyni, zbudowanej przez niemieckich kupców w 1273 r.
Kościół do okresu rewolucji husyckiej pełnił funkcje parafii Starego Miasta. Od 1635 r. należał do benedyktynów, którzy dbali o jego wizerunek, inicjując wszelkie przebudowy. W 1781 r., klasztor, podobnie jak wiele innych, został zamknięty przez Józefa II i przekształcony w magazyn. Przed I wojną była tu cerkiew prawosławna, w czasie I wojny światowej - kościół garnizonowy, dziś świątynia należy do Czeskiego Kościoła Husyckiego (od 1920).

Imponująca jasna fasada kościoła została ozdobiona posągami Antonína Brauna.

Wnętrze świątyni, mimo bogactwa sztukaterii Bernarda Spinettiego, jest jednak dość ascetycznie wyposażone. Uwagę przyciągają piękne galerie z balkonami oraz freski w kopułach, przedstawiające życie św. Mikołaja i Benedykta oraz sceny Starotestamentalne - dzieło Cosmasa Damiana Asama (1735-1736). Potężny kryształowy żyrandol (1860 r.) waży aż 1400 kg.

W kościele regularnie odbywają się koncerty muzyki klasycznej.


Rynek Staromiejski z widokiem na
kościół św. Mikołaja
(pocztówka z 1942 r. - z mojej kolekcji)



wejście do kościoła św. Mikołaja (po lewej stronie)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz