wtorek, 13 czerwca 2017

Muzeum Zimnej Wojny (muzeum studené války)


Muzeum Zimnej Wojny (muzeum studené války) znajduje się pod hotelem Jałta przy Placu Wacława (818/45).

Hotel Jałta został wybudowany w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w miejscu budynku zniszczonego podczas powstania praskiego w maju 1945 roku. Inicjatorem budowy był ówczesny prezydent Czechosłowacji (od 1953 roku) - Antonín Zápotocký (1884-1957). Budynek zaprojektował architekt Antonín Tenzer (1908-2002) – przedstawiciel czeskiego funkcjonalizmu. W budowę zaangażowano wielu wybitnych rzeźbiarzy. Wykorzystano wysokiej jakości materiały (prezydent był kamieniarzem i to on wybierał kamień na fasadę i do wnętrza). Budynek ma szeroką fasadę w stylu socrealistycznym (w jego dekoracyjnej odmianie zwanej stalinowskim barokiem).

Hotel oddano do użytku w 1958 roku. Od początku był obiektem o wysokim standardzie i takim pozostał – 5 gwiazdek.

Muzeum mieści się dziesięć metrów pod ziemią w dawnym schronie przeciwatomowym zbudowanym równocześnie z hotelem. Do 1989 roku działała tu tajna policja, która podsłuchiwała ważnych gości hotelowych (w latach siedemdziesiątych np. gości ambasady Republiki Federalnej Niemiec).

W razie konfliktu zbrojnego bunkier miał być siedzibą władz Układu Warszawskiego, a w razie ataku nuklearnego - schronem dla 150 osób. Był tu specjalny system wentylacji, ogromny zbiornik na wodę – zasoby tlenu i wody miały wystarczyć na dwa tygodnie.

Muzeum udostępnia kilka pomieszczeń, które służyły do obsługi schronu i członkom czechosłowackich służb specjalnych do działań operacyjnych. Można tu obejrzeć m. in. w pełni wyposażoną salę szpitalną (gabinet zabiegowy), centrum dowodzenia, urządzenia podsłuchowe, dalekopis, centralę telefoniczną, przejścia ewakuacyjne – jedno z nich prowadziło do placu Wacława, drugie do schronu dla gości (oczywiście ściśle tajne). Jest i pokój przesłuchań oraz pokój, w którym zgromadzono informacje dotyczące pracy służby celnej i strażników granicznych. Część schronu niedostępna dla zwiedzających znajduje się pod hotelowym kasynem i jest wykorzystywana do jego obsługi.

Przez wiele lat istnienie bunkra było tajemnicą. W 1997 roku usunięto grubą betonową pokrywę, która miała chronić wnętrze przed skażeniem nuklearnym. Schron znajdował się w surowym stanie – większość śladów działania StB i dokumentów zniszczono. Za rekonstrukcję odpowiada stowarzyszenie Czechosłowackie Siły Zbrojne (Československé ozbrojené složky).


Muzeum studené války
Václavské náměstí 45, Praha 1 - Nové Město, 110 00 

Muzeum Zimnej Wojny można zwiedzać (po uprzedniej rezerwacji):
- w pierwszym i trzecim tygodniu każdego miesiąca: w poniedziałki i środy,
- w drugim i czwartym tygodniu każdego miesiąca: we wtorki i czwartki.

Język: czeski i angielski.

Obiekt czynny jest w godzinach 17:00-20:00. Można również umówić się na zwiedzanie w innym terminie - ja tak zrobiłam :)

Bilety wstępu: dorośli/seniorzy/dzieci 6-15 lat 120/90/60
Konieczna jest wcześniejsza mejlowa rezerwacja. Zwiedzanie zajmuje około 50 minut.





   



















  











1 komentarz: