wtorek, 12 maja 2015

Invalidovna


Invalidovna, dawny szpital dla weteranów wojennych, znajduje się w dzielnicy Karlín (Praga 8), w pobliżu parku Kaizlovy sady (wcześniej Hakenovy sady). Budowlę wzniesiono w latach 1731-1737 z inicjatywy cesarza Karola VI,  na terenie zwanym Špitálské pole, odkupionym od zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, dzięki majątkowi florentczyka, hrabiego Petra Strozziego (1626-1664). Strozzi był żołnierzem w służbie cesarza Ferdynanda III, dyplomatą, dowódcą wojskowym i dziedzicem ogromnej fortuny - skonfiskowanego przez cesarza Ferdynanda II Habsburga majątku zamordowanego w 1634 roku Albrechta von Wallensteina. Hrabia zginął w 1664 roku, w niejasnych okolicznościach (dosięgnięty przez zbłąkaną kulę), po wygranej bitwie z Turkami. Zostawił testament, w którym powołał do życia fundację, mającą wspierać żołnierzy niezdolnych już, z racji wieku czy odniesionych ran, do służby wojskowej (za sprawą jego fundacji powstał jeszcze azyl pro invalidy v Hořicích). O inwalidów wojennych w przeszłości nikt nie dbał - ranni w bitwie, nie mając rodziny, zwykle umierali w biedzie i bez pomocy. To się zmieniło w XVIII wieku (w okresie Oświecenia). Wcześniej podobna budowla - słynna Les Invalides - powstała z inicjatywy Ludwika XIV w Paryżu w 1676 roku.
Budynek praskiej Invalidovni jest owocem pracy wiedeńskiego architekta Józefa Emanuela Fischera von Erlach, zaś sam projekt to dzieło Kiliana Ignaca Dientzenhofera. Plan zrealizowano jedynie w 1/9 oryginalnego projektu. Od czasu drugiej wojny światowej Invalidovna jest siedzibą Centralnego Archiwum Wojskowego (Vojenský historický archiv), a od niedawna także archiwum Ministerstwa Obrony (Správní archiv ministerstva obrany). Zły stan budynku pogorszyła jeszcze powódź tysiąclecia w 2002 roku.

We wrześniu 2009 roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa otwarto podwoje Inwalidovni dla publiczności – w ciągu jednego dnia wnętrze odwiedziło 2000 osób.

Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa sprzedaż budynku. Zainteresowanie przeniesieniem do Invalidowni jednego z wydziałów wyraził Uniwersytet Karola, któremu wciąż brakuje przestrzeni do nauczania. Plan ma poparcie Urzędu Miejskiego w Pradze 8.

Budynek wystąpił jako tło w kilku filmach, m. in. w Amadeuszu Miloša Formana.

Przed budynkiem wznosi się pomnik (popiersie na kamiennym cokole) hrabiego Petra Stozziego z 1898 rok.








1 komentarz:

  1. 58 year old Desktop Support Technician Ernesto Ramelet, hailing from Listuguj Mi'gmaq First Nation enjoys watching movies like "Rise & Fall of ECW, The" and Genealogy. Took a trip to Redwood National and State Parks and drives a Alfa Romeo 6C 1750 Supercharged Gran Sport Spider. moja odpowiedz

    OdpowiedzUsuń