czwartek, 1 maja 2014

kościół Panny Maryi Śnieżnej

kościół Panny Maryi Śnieżnej - widok z wieży obserwatorium Klementinum

Przy placu Jungmanna (Jungmannovo náměstí 18, Praha 1) wznosi się kościół Panny Maryi Śnieżnej (kostel Panny Marie Sněžné), najwyższy gotycki kościół w Pradze. Budowę świątyni rozpoczęto w 1347 r., jednocześnie z założonym przez cesarza Karola IV klasztorem zakonu karmelitów (od początku XVII w. należy do franciszkanów). Według projektów miał to być największy w mieście (długi na ponad 100 metrów) trójnawowy gotycki kościół, porównywalny rangą i wielkością z katedrą św. Wita. Wojny husyckie i niedostatki finansowe spowodowały przerwanie budowy. Budynek nigdy nie został ukończony, stąd jego niecodzienne proporcje. Do kościoła wchodzi się bramą wkomponowaną w budynki użyteczności publicznej (wejście nierzucające się w oczy). Przed wejściem właściwym, w nieistniejącej nawie - na dzisiejszym dziedzińcu, stoją posągi: św. Jana Nepomucena, św. Jana Bosko i św. Antoniego z Padwy (XVIII w.). Fasadę (właściwą) świątyni zdobi mozaika przedstawiająca Marię z Dzieciątkiem. Nawa (pierwotne prezbiterium) jest wysoka na 34 m. Wnętrze jest kompilacją gotyku i baroku. Największy w Pradze ołtarz główny z obrazem Matki Bożej Śnieżnej pochodzi z 1650 r. i upamiętnia legendę związaną z powstaniem bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. W ołtarzu Zwiastowania Marii Panny (po lewej) znajduje się obraz Václava Vavřinca Reinera Zwiastowanie Marii Panny (1724 r.). Inne ołtarze w kościele to: ołtarz św. Katarzyny z 1727 r., ołtarz św. Franciszka z Asyżu z 1722 r., ołtarz św. Krzyża z 1726 r., ołtarz św. Antoniego z Padwy z 1727 r. w kaplicy św. Antoniego z Padwy - wszystkie bogato zdobione rzeźbą. W kościele jest także niewielka kaplica św. Michała (kaple sv. Michala).

Obok kościoła, oczywiście oprócz klasztornych zabudowań, znajduje się Ogród Franciszkański (Frantíškánská zahrada).

W 1419 r. na prośbę husytów Wacław IV wyraził zgodę na odprawianie w świątyni nabożeństw. Po kazaniu husyckiego kaznodziei Jana Želivskiego 30 lipca 1419 r. miała miejsce pierwsza praska defenestracja, będąca początkiem wojen husyckich.

Kościół jest otwarty codziennie w godzinach: 9.00-18.00.

wnętrze kościoła Matki Bożej Śnieżnej - ołtarz główny


dziedziniec - nawa i fasada światyni

mozaika przedstawiająca Marię z Dzieciątkiem
Plac Jungmanna z widocznym wejściem do kościoła Panny Maryi Śnieżnej (wkomponowanym w budynek z żółtą fasadą)

2 komentarze:

  1. Piękny, tajemniczy i panuje w nim błoga cisza :)

    OdpowiedzUsuń
  2. 42 years old Tax Accountant Garwood Goodoune, hailing from Thornbury enjoys watching movies like Nömadak TX and Candle making. Took a trip to Historic Area of Willemstad and drives a McLaren F1 GTR Longtail. link do strony internetowej

    OdpowiedzUsuń